Volba štěněte
Všeobecně. Doba se mění ...
Když jsme začali s naším chovem, bylo naprosto běžné, že člověk, který nám napsal, chtěl štěně právě od nás a měl k tomu svoje důvody. Za dobu našeho chovu (což velmi brzy bude 40-ti leté výročí) se jen velmi málo budoucích majitelů zajímalo o zdravotní stav rodičů (předků), což je veliká chyba. Při tom to je z hlediska financí daleko nejdůležitější položka. Naopak mnoho majitelů je překvapeno, že od nás obdrží zápis ke konkrétnímu štěněti od prvotní veterinární kontroly (prohlídky) a při samotném odběru stěněte provádíme předávací zdravotní kontrolu s majitelem, kde je mu vysvětleno, na co se hlavně u štěněte zaměřit.
Stává se naprosto běžným standardem, že budoucí majitelé jednají v návalu momentálních emocí ... Jak jinak si máme vysvětlit emaily po měsíci v duchu "u nás se situace změnila, štěně nechceme" nebo "nemáme ještě postavený plot" a podobně. Naprosto běžně se stává, že budoucí majitelé pošlou mejl s požadavkem (hlavně na cenu štěněte) a očekávají naši odpověď ... A protože se snažíme nepsaně rozumnou dobu dodržet (považujeme to za naši solidnost, na které si zakládáme), očekáváme odpověď v rozumném časovém úseku. My však čekáme týden, 14 dní, někdy i měsíc a pak když konečně přijde "nějaká" odpověď, nový čekatel na štěně se pak diví, že už je štěně rezervováno jinde a on bude čekat klidně i další rok na náš další vrh ...
O čem tohle všechno svědčí? Pouze o tom, že noví majitelé nepřemýšlí a chtějí "kus". ... při běžné ceně 15.000,- Kč za "merle" štěně bez PP je naprosto nepřiměřená požadovaná cena 20.000,- Kč za štěně s PP. V našem chovu dodržujeme striktní pravidlo plně testovaných, zdravých rodičů. Je v celku logické, že se to musí projevit na konečné ceně našich odchovů ... Přejeme Vám, ať svoji peněženku (platební kartu, telefon) vytahujete u veterinárního lékaře jen v nutných případech...
To bylo naše malé zastavení nad dnešní dobou a budoucími majiteli štěňat Snad Vám těchto několik řádků přiblížilo problematiku objednání a získání štěnete. (psáno 6/2024)
Důležitá je již Vaše volba štěněte.
Pokud ještě nevlastníte žádného psa, nebo nemáte zkušenosti s border koliemi, jsme ochotni Vám s výběrem Vašeho parťáka pro život pomoci podle Vámi zadaných kritérií. Ač jsou štěňata z jednoho vrhu, jsou mezi nimi značné rozdíly – některé štěně má od narození skvělé vyhlídky být úspěšným ve výstavním kruhu, jiné má vynikající předpoklady pro sportovní využití, další bude výborným společníkem pro Vás doma nebo případně vhodný např. pro canisterapii.
Vaším úkolem je rozhodnout se, pro jakou činnost by měl mít Váš parťák předpoklady, abyste minimalizovali možnost svého zklamání ze štěněte. V neposlední řadě je třeba se rozhodnout mezi fenkou a pejskem. Jde o volbu Vašeho nového člena rodiny na dobu 12 až 15 let, někdy i déle …
Samozřejmě Vás podrobně seznámíme s veterinární péčí, nutným očkováním, doporučíme kvalitní krmivo. Jsme schopni poradit v počátcích navazování kontaktu, směřování socializace štěněte, případně počátcích výcviku a doporučit Vám další odborné vedení …
Zátěž malého štěněte:
Tohle je rentgen 2- týdny starého štěněte.
Podívejte se, jak daleko musí kosti růst, než se z nich stane pořádný kostnatý skelet! To je důvod, proč byste nikdy neměli nechat štěňata skákat, chodit nahoru po schodech, zbytečně namáhat ... Mnoho aktivit v mladém věku způsobí v životě velmi vážné problémy, nebo dokonce v již mladém věku způsobí vznik DKK, DLK, OCD a další ortopedické vady u štěňat!
Pamatujte si pravidlo které platí pro štěněte, že každý měsíc je možné zvýšení aktivity o 5 Minut! Např. 8 týdnů staré štěně potřebuje pouze 10 minut fyzickou aktivitu denně, 6 měsíců staré pouze potřebuje 30 minut denně fyzické aktivity!!
Fyzická aktivita zahrnuje - jde se na procházku, trénink, hraní s aportem, běhání, hraní s jinými psy atd. Štěně neunavíte nadměrnou fyzickou zátěží, ale stačí Vám několik minut denního cvičení (zaměstnání hlavy). Tvrdíme, že k vrcholovému výcviku BC patří gaučing. Relax je VAŠE aktivita, ne aktivita vynucená psem.
... tohle je něco, co by měl vidět každý majitel štěněte.
Až budete mít 8/10 týdenní štěňátka, mějte prosím na paměti tyto obrázky. I když jsou tyto fotky velmi malého štěněte, ukazují - kolik toho zbývá ještě vytvořit. Jejich kosti nejsou ještě ani v kontaktu. Oni se tak roztomile pohybují, protože jejich klouby jsou zcela vyrobeny ze svalů a šlach. Nic není uchyceno k sobě. Když štěňata příliš běhají, nebo neúměrně cvičí, nedá jim tato zátěž šanci správně růst. Každý skok nebo neúměrná zátěž způsobuje nenávratné dopady na růst kloubních chrupavek. V rozumné výši to není problém. Ale když necháváte štěně skákat nahoru a dolů do postele, vezmete je na dlouhé procházky, do půl roku je necháte chodit ze a do schodů, poškozujete jejich klouby. Totéž způsobí i nadměrný pohyb (běhání) po kluzkém linu nebo dlažbě. Dobře postavené tělo je něco, co pochází ze skvělého chovu a skvělé výchovy - obojí současně, ne jen jedno. Až bude štěně dospělé, bude mít zbytek života na to, aby jej mohlo strávit hraním a zapojit se do větší zátěže cvičení. Takže je držte co nejvíce v klidu, dokud jsou štěňata malá a dejte jim tak dárek, který se dá dát jen jednou ...
Zpět ke snímkům: Jedná se o malé štěňátko, které si mělo poranit loket. Proto ho vzali k veterináři. Na těchto RTG snímcích není nic špatného vidět, naštěstí se jedná o poranění měkkých tkání a očekává se, že štěně bude brzy v pořádku ...
Užij si své nové štěně, ale pamatuj si, že by jste 6 měsíční dítě nenechali běžet několik kilometrů za den, stejně tak nenamáhejte své štěně!